Proč nekandiduje HLAS?
Jako HLAS jsme se tento rok rozhodli ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nekandidovat. A to ani samostatně, ani v rámci nějaké koalice, přestože jsme některými subjekty byli ke spolupráci vyzváni. Proč? HLAS prošel velkou vnitřní proměnou a jak říká Jordan Peterson, nejdříve je potřeba si uklidit v pokoji a teprve potom můžeme chtít měnit svět. HLAS nemá v plánu dopadnout jako Věci Veřejné nebo podobné subjekty. V žádném případě se ale nevzdáváme podílu na veřejném dění a v tuto chvíli děláme, co je v našich možnostech.
“Uvědomujeme si, že kdybychom kandidovali, můžeme se stát plnohodnotnou alternativou pro mnohé liberálně i středopravě orientované voliče a byla by to pro nás jistá výhoda. Nicméně se tak nestalo. Nyní spousta demokraticky smýšlejících lidí uvízla v dilematu mezi dvěma tvz. demo-bloky. Tedy SPOLU a Pirstan, přičemž ani jedna koalice se jim nezdá ideální. Doporučujeme ale se dívat ve svém kraji spíše na jednotlivce na kandidátkách a jim dát preferenční hlas. Nic jako dokonalá strana neexistuje, natož dokonalá koalice”, komentuje 1. místopředseda hnutí HLAS Otto Sixtus Libal.
Není to až tak o konkrétních stranách, koalicích a jejich programech. Ve finále jsou to vždy konkrétní lidé, kteří vás budou zastupovat v Parlamentu. Je jasné, že na koaličních kandidátkách se nám nemusí všichni kandidáti líbit, ale všichni máme možnost podpořit konkrétní osobnosti tím, že jim dáme preferenční hlasy. Nepochybně je to lepší než nevolit.
Jak tedy HLAS přispěje demokracii?
Přesto, že nekandidujeme, chceme pomoci tomu, aby se do Poslanecké sněmovny dostali lidé, kteří na to mají a které tam potřebujeme. HLAS je demokratické, prozápadně orientované, liberální středopravé hnutí. Rozhodli jsme se podpořit 7 mužů a 7 žen z různých stran a hnutí, kteří odpovídají podobným hodnotám. V každém kraji jednoho demokratického kandidáta, který splňuje alespoň 4 z 5 následujících podmínek:
Chybí ženy, chybí mladí. Změňme to!
Dlouhodobě je v Poslanecké sněmovně podhodnoceno zastoupení žen a skupiny pod 30 let. Obyvatel ve věku 18-29 let je v České republice okolo 1 400 000, což je 20 % populace. Nicméně poslanců pod 30 let je v Poslanecké sněmovně pouze 10, což dělá pouze 5 % z celé sněmovny. Čili kdybychom chtěli demonstrativně reflektovat republikový průměr na zastoupení v dolní komoře, mladým lidem do 30 let chybí v Poslanecké sněmovně 25 poslanců! K tomu je průměrný věk poslanců 47,5 let. To je o 5 let více, než je průměr obyvatel ČR. Co se žen ve sněmovních lavicích týče, není to o moc lepší, ba naopak. V současné sněmovně usedlo po volbách v roce 2017 pouze 44 poslankyň z 200 zákonodárců. To je pouze 22 % z dolní komory parlamentu.
Každopádně jsme naše priority brali v potaz při výběru podporovaných kandidátů a seznam jsme navíc záměrně stavěli tak, aby na něm figurovalo obdobně žen jako mužů.