V úvodu programu hnutí Hlas varuje před nárůstem populistických sil. Mnozí populisté, kteří touží po politické a hospodářské moci, přitom vzešli přímo z elit, ale provokujícím negativním slovníkem a nestandardním jednáním se jim podařilo své dřívější působení na vrcholu ekonomické či politické pyramidy zastřít. Kdo patří mezi tyto populisty? Ptala se Pavla Teličky moderátorka Emma Smetana.
„V tuto chvíli s námi hazardují především politici, kteří nabízejí na jedné straně strach a obavu, na straně druhé jednoduchá hesla,“ odpověděl Telička, „pokud chcete slyšet konkrétní jména, tak je to určitě hnutí ANO, je to Andrej Babiš. Ale jsou to samozřejmě i všichni ti, kteří se mu nedokážou postavit. Já jsem tohle sám zažil a vím, že lidí, kteří mají odvahu jít s ním do polemiky, je pramálo.“ Mezi populisty, kteří těží z rozdmýchávání strachu a z rozdělování společnosti, pak patří i hlava státu. „Nicméně vidím spoustu nezodpovědných politiků i v některých demokratických stranách,“ dodal, „no a pak tu máme SPD, což je z mého pohledu už polonacistická strana.“
Opravdu se Telička bojí, že by se mohla opakovat historie? Konkrétně 40. léta, o kterých se zmiňuje v programu? „Nechali jsme stranou část našich občanů. Prohlubují se rozdíly ekonomické i sociální. Část lidí nedokázala využít příležitostí globalizace a je dokonce považována za ´lůzry´. To vše zadělává na problémy,“ vysvětlil, „vyvolávat obavu, strach a nabízet pouze demagogii je velmi nebezpečné. Když se ale podíváme na podporu hnutí ANO a některých dalších politických stran, tak vidíme, že to bohužel funguje. Je to velmi nebezpečná hra, proti které se hnutí Hlas a doufám, že i další demokratické síly, postaví.“
I to je podle Teličky jedním z důvodů, proč jde hnutí Hlas do evropských voleb. „Nechceme, aby v české společnosti vládl strach. Je pro mě nepředstavitelné, že někdo vystaví svůj program na strachu a na tom, že nás před ním bude bránit. Nejvíc se přitom bojí tento subjekt sám,“ pokračoval, „chceme ústřední postavení České republiky v EU a chceme vytvářet budoucnost pro nás a především pro další generace.“
Evropské volby jsou prvním cílem Hlasu, který přichází pár měsíců po jeho založení. Podle Teličky má ale hnutí velkou šanci uspět. „Jsem přesvědčen, že ti, kteří nechtějí mít Evropskou unii podle Babiše, Zemana nebo Klause, ale chtějí EU, které se nemusíme bát, kterou chceme tvořit, tak přijdou volit hnutí Hlas,“ odpověděl Telička, „nejsme jen hnutím jednoho muže. Jsme otevřenou politickou platformou, která dává prostor zajímavým a kvalitním mladým lidem, kteří ten prostor nedostali jinde, nebo ani neměli ambici takový prostor dostat.“ Bez ohledu na to, jaký bude konečný výsledek voleb, tak bude hnutí Hlas pokračovat.
Průzkumy navíc ukazují, že je hnutí Hlas možná jediným politickým subjektem, který před volbami výrazněji roste. Hlas navíc čeká mnohem delší cesta. Chce se totiž stát relevantní politickou silou, která bude realizovat zveřejněný program, který do jisté míry neplatí jen pro evropské volby. „Budeme chtít přispět k pozitivním změnám v České republice a také ke změně postavení České republiky v EU,“ uvedl Telička, „tudíž bychom i v případě potenciálního neúspěchu pokračovali dál. Pokud bych s odpovědí na tuto otázku ještě před dvěma měsíci váhal, nyní jsem si tím jistý. Náboj, znalosti a kompetentnost lidí, kteří se kolem hnutí shromáždili, by zapálilo i starého chlapa.“
Celý rozhovor ke zhlédnutí tady.