Několik hodin před začátkem unijního summitu byly domluvené podmínky brexitu přijatelné pro obě strany. Dalo by se tedy říci, že je dohoda po technické stránce hotová. Podaří se skutečně najít shodu nad tématy, která blokovala dohodu dlouhé měsíce? „Pro nás je coby pro lidi, kteří se vyjednávání přímo neúčastní, těžké odhadnout, jak to s dohodou nakonec dopadne,“ odpověděl Telička, „myslím si ale, že současný vývoj ještě neznamená, že by se podařilo dosáhnout dohody k brexitu do 31. října, tedy do data, kdy má k odchodu Velké Británie z EU dojít.“
Telička upozornil, že bude zapotřebí ještě čas k tomu, aby došlo ke schválení dohody nejen na straně Unie, ale rovněž na straně Velké Británie. Britský premiér to totiž nemusí mít v parlamentu vůbec jisté. „A otázkou je, zda budou unijní lídři vnímat to, co jim bude během jednání na summitu předloženo, za dostatečné a jasné,“ dodal Telička, „zda budou mít dostatek času na to, aby to prostudovali a byli si jistí, že v dokumentu nejsou nějaké nejasnosti, nebo dokonce pasti.“
Telička je ale v tuto chvíli přesvědčen, že k dohodě mezi EU a Velkou Británií nakonec skutečně dojde. „Jestli bude dohoda připravena ke schválení na současném summitu nebo bude zapotřebí schválení mimořádného summitu nebo dojde k technickému prodloužení odchodu Británie, je již druhořadé,“ vysvětlil, „podstatné je to, že brexit s dohodou je dnes téměř jistotou.“
A jak si bývalý místopředseda Evropského parlamentu vysvětluje, že se dohoda řeší opět na poslední chvíli a v Bruselu dochází k zasedáním, která trvají dlouho do noci? „Domnívám se, že Londýn konečně pochopil, že je Unie v otázce brexitu jednotná a že to bylo z britské strany dost nepřipravené. Nedodala návrhy, které by bylo možné implementovat,“ odpověděl Telička a dodal: „Londýn si očividně toto uvědomil. To vedlo k postupné korekci a k propracovanějšímu přístupu na britské straně.“